Darko
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Rybnik
|
Wysłany: Wto 10:54, 06 Lis 2007 Temat postu: Trochę historii wrotkarstwa |
|
|
WROTKARSTWO w POLSCE
Jazda na wrotkach była w Polsce znana i rekreacyjnie uprawiana przed wybuchem I wojny światowej na terenach zaboru pruskiego i austriackiego (główne ośrodki to: Katowice, Gliwice, Wrocław, Sopot i Warszawa, w której już w 1913 roku otwarto wrotkarnię w Dolince Szwajcarskiej).
Po wojnie wrotkarstwo reaktywowano głównie w zachodniej części kraju, a przodującym ośrodkiem był Poznań, w którym np. w 1966 było jeszcze 6 wrotkami i działało kilka klubów (ich aktywność wygasła w końcu lat 70-ych). Wrotkarstwo uprawiano też w Inowrocławiu (wrotkarnia oddana w 1961), Toruniu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze i Katowicach.
W latach 1962-1966 odbyło się w Poznaniu kilka pokazów międzynarodowych, z udziałem zawodników ówczesnej NRD. Wielkim propagatorem wrotkarstwa figurowego był inż. Sieradzon.
Kolejną próbę odbudowania wrotkarstwa podjął prof. W. Starosta dzięki któremu w 1979 powołano Komisję Wrotkarstwa przy ZG TKKF, opracowano wiele programów i nawiązano kontakt z Federacją Międzynarodową (CERS).
Wspomniane działania niestety nie przyniosły oczekiwanych wyników do końca lat 80ych. Na początku łat 90ych próbę odrodzenia wrotkarstwa i uczynienia zeń sportu zorganizowanego, masowego, rekreacyjnego jak i wyczynowego podjęła grupa działaczy warszawskich z grupą pracowników AWF w Warszawie, Tow. Łyżwiarskim "Stegny", klubem "Syrena" i przy wsparciu PKOL. Zorganizowano szereg imprez wrotkarskich na terenie stolicy, głównie na torze "Stegny", i przygotowano zręby pierwszych struktur organizacyjnych.
Z początkiem 1992 rozpoczęła działalność w Warszawie szkółka wrotkarstwa figurowego (R.Tchórzewska). W 1992 zarejestrowane zostały' w Warszawie pierwsze 2 Towarzystwa Sportów Wrotkarskich TSW "Żoliborz" i "Syrena", a na początku 1993 - TSW "Stegny". Wiosną 1993 dołączyły do nich pierwsze kluby spoza stolicy: sekcje wrotkarskie przy "Cuprum" w Lubiniu, "Orle-Elbrewery" (obecnie "Viking") w Elblągu oraz "Zryw" w Sanoku. W dniu 21.04.1993, na bazie tych pierwszych ośrodków wrotkarskich, odbyło się w siedzibie PKOl w Warszawie, Zebranie Założycielskie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich (PZSW).
W tym samym roku zorganizowanych zostało kilka imprez wrotkarskich, w tym I (nieoficjalne) Mistrzostwa Polski wjeździe szybkiej na torze, rozegrane z udziałem ok. 120 zawodników w tym 3 wrotkarzy z Włoch (na czele z mistrzem Europy) i całej naszej kadry panczenistów.
Kolejne, Otwarte Mistrzostwa Polski w Jeździe Szybkiej Ulicznej odbyły się w Krakowie (1996). W tym samym roku, po raz pierwszy w historii polskiego wrotkarstwa, kilku naszych zawodników uczestniczyło w ME wjeździe szybkiej.
W latach 1995-97 odbyło się w Polsce kilkadziesiąt turniejów hokeja na wrotkach, jazdy agresywnej, wyścigów torowych i ulicznych wjeździe szybkiej, w tym pierwsze biegi maratońskie i supermaratony. W 1997 w parku Malta w Poznaniu utworzyła się nieformalna grupa pasjonatów wrotkarstwa wyczynowego i rekreacyjnego (przekształcone w 1999 w SSW Malta). Zaczęły też w tym okresie powstawać wrotkarnię, przeznaczone jednakże wyłącznie dojazdy agresywnej. W 1997 nasi zawodnicy w tej specjalności wyjechali za granicę odnosząc znaczne sukces, powtarzane także w następnych latach.
W 1998 roku wrotkarstwo zostało nareszcie uznane przez nasze władze sportowe jako dyscyplina sportowa i wpisane do Rejestru Dyscyplin UKFiT pod pozycją 236.
Z tego co widać nasz region ma bardzo bogate tradycje
Informacje pochodzą ze strony:www.bartekpisarek.ludziesportu.pl
Darek.
Post został pochwalony 1 raz
|
|